Taxco leży pomiędzy stromymi szczytami Sierra Madre w stanie Guerrero. Ogromne pokłady srebra pozwoliły postawić wspaniałe i unikalne miasto o czarującej architekturze. Dzięki zaradnemu gospodarowaniu miasto zachowało swój oryginalny klimat z przeszłości. Przemierzając ulice Taxco ma się wrażenie, że czas cofnął się przynajmniej o kilkadziesiąt, jak nie kilkaset lat. Wszechobecne zakłady jubilerskie i bogactwo architektury sprawia, że czuć wręcz tę gorączkę srebra z przeszłości.

Pueblo Mágico

Taxco jest jednym ze 111 miast zaklasyfikowanych jako Pueblo Mágico, co znaczy po hiszpańsku mniej więcej tyle co Magiczne Miasteczko. Pueblo Mágico jest oficjalnym tytułem nadawanym atrakcyjnym turystycznie miejscowościom przez rząd. W całym Meksyku znajduje się ich obecnie 111, a większość z nich znajduje się w centralnej części kraju.

Walory kulturowe oraz przyzwoita infrastruktura turystyczna są warunkami koniecznymi do otrzymania statusu Pueblo Mágico. Architektura miasta powinna być utrzymana w jednym stylu, a same miasteczko powinno mieć co najmniej 20 tysięcy mieszkańców. Ponadto, mieszkańcy miasta powinni w znacznym stopniu zachować lokalne tradycje z przeszłości.

Wraz z oficjalnym certyfikatem wyjątkowości, tytuł Pueblo Mágico wiąże się z rządowymi dotacjami na dalszą poprawę infrastruktury, renowację zabytkowych budynków czy promocję lokalnej kultury. Poprawa atrakcyjności turystycznej Meksyku jako kraju oraz próba zachowania miejscowych tradycji w zglobalizowanym świecie to prawdopodobnie główne motywacje ustanowienia tytułu Pueblo Mágico.

Nie spotkałem jeszcze nikogo, kto poznałby wszystkie Magiczne Miasteczka. Próba odwiedzenia ich wszystkich jest nie lada wyzwaniem, a przy okazji piękną przygodą. Jest to przede wszystkim wędrówka przez kraj wielkości Europy Zachodniej i poznanie nieskończoności lokalnych kultur i tradycji. Jest to wędrówka na parę miesięcy, jak nie lat. Moją zacząłem właśnie od Taxco.

Srebro

Przez kilkaset lat wydobycie srebra stanowiło podstawę gospodarki Taxco. Lokalne wzgórza skrywały w sobie niepojęte pokłady tego drogocennego metalu i strumieniami zasilały skarbiec Hiszpańskiej Korony. Bogactwo tamtych czasów znajduje swoje odzwierciedlenie w schludnej i stylowej architekturze miasta oraz relatywnie wysokim poziomie życia w mieście.

Pomimo szczerych chęci i latach intensywnej eksploatacji, hiszpańscy kolonizatorzy nie zdołali wyczerpać wszystkich zasobów srebra ze wzgórz okalających Taxco. Pozostałe ilości kruszcu, wspomagane przez wrodzoną przedsiębiorczość lokalnej ludności sprawiły, że Taxco jest miasteczkiem relatywnie bogatym. Ludzie są przyjaźni, a przestępczość znikoma. Poza rzemieślniczym przetwórstwem srebra, gospodarka miasta kręci się wokół turystyki.

Obecnie srebro nie jest wydobywane na przemysłową skalę. Większa część kruszcu używana jest na potrzeby lokalnych rzemieślników i jubilerów, którzy dzięki wieloletniej tradycji są jednymi z lepszych w świecie. Tradycja i kunszt przechodzą z pokolenia na pokolenie. Wyroby są wysokiej jakości, a ceny konkurencyjne. Taxco jest prawdopodobnie jednym z lepszych miejsc do inwestycji w srebro.

Turystyka

Meksykanie dużo podróżują po swoim kraju. Jak w przypadku innych Pueblos Mágicos, większość turystów w Taxco to właśnie krajowcy. Meksykanie to naród, który lubi zwiedzać, jeść i kupować pamiątki. Poza zobaczeniem pięknego miasta setny raz, celem wyprawy każdego Meksykanina jest spróbowanie lokalnej potrawy w nowej restauracji i kupienie oryginalnej pamiątki do domu.

Ulice Taxco pełne są ulicznych sprzedawców i naganiaczy do restauracji. Większość rzeczy sprzedawanych na ulicach Meksyku to produkty spożywcze wytwarzane w małych ilościach przez lokalnych producentów (rolników), lub rękodzieła. W przeciwieństwie do Kuby, w Meksyku wszystko jest przecenione i warte swej ceny.

Meksyk to jeden z tych krajów, gdzie jedzenie na mieście wychodzi taniej niż ugotowanie w domu. Mało tego – restauracje w zapadłej dziurze, turystycznym miejscu, czy w środku dżungli mają mniej więcej te same ceny i tę samą jakość. Tym sposobem obiad na tarasie w centrum Taxco z widokiem na główny plac jest nie tylko pyszny, ale też rozbrajająco tani.

W Meksyku nic nie jest naprawdę drogie. Benzyna, pamiątki, restauracje, hotele, czy drobne usługi są w zasięgu ręki każdego. Meksyk jest na tyle tani, że mimo relatywnie niskich pensji, Meksykanie mogą sobie pozwolić na częste podróże po kraju podczas których jedzą w restauracjach, kupują pamiątki i lokalne specjały. Pieniądz cały czas jest w obiegu.

Na kształtowanie się cen w restauracjach może mieć wpływ presja społeczna i fakt, że jedzenie jest bardzo ważną częścią Meksykańskiego życia. Jedzenie jest wszędzie i wszyscy lubią jeść. Jest to swojego rodzaju sport narodowy. Walory lokalnej kuchni i pasja konsumentów sprawiły, że w ostatnich latach Meksyk wyprzedził Stany Zjednoczone i stał się krajem z najbardziej otyłymi obywatelami na świecie.

Taxco

Główną atrakcją Taxco jest arcyciekawa architektura miasta. W przeciwieństwie do innych miast, które doświadczyły wcześniej gorączki srebra (np. Potosi, Boliwia), Taxco jest relatywnie uporządkowane, a styl kamienic jednolity. Wszystkie budynki w mieście pomalowane są na biało, a dekoracje utrzymane są w różnych odcieniach brązowego.

Po centrum Taxco najlepiej poruszać się pieszo. Pomimo swojego niezaprzeczalnego uroku, wąskie, brukowane uliczki nie są przystosowane do natężonego ruchu samochodów. Ruch jest przeważnie dwustronny na jednopasmowej jezdni, co nierzadko kończy się mozolnym zawracaniem i przepuszczaniem.

Ciekawą szczegółem, który zdecydowanie pomaga w kreowaniu niepowtarzalnego klimatu Taxco jest fakt, że wszystkie taksówki to pomalowane na biało garbusy. Białe domy i białe samochody.

Przedostatnią atrakcją Taxco jest możliwość odwiedzenia dawnej kopalni srebra. Ostatnią jest Chrystus górujący nad miastem. Sam pomnik nie jest imponujący, ale widok ze szczytu na którym stoi już tak. Malownicza, jednolita kolorystyka budynków oraz urokliwe ulokowanie miasta pomiędzy górami naprawdę robi wrażenie.

Garstkę najważniejszych porad na temat podróżowania po Republice zebrałem w linku poniżej:)
MEKSYK INFORMACJE PRAKTYCZNE 2018

.